نگاهی به فعالیت هنری داوود یونسی در موسیقی محلی خراسان

نگاهی به فعالیت هنری داوود یونسی در موسیقی محلی خراسان

KHABAR ROKNA

 

نگاهی به فعالیت هنری داوود یونسی در موسیقی محلی خراسان

 

برداشتی آزاد از محمد آرتین - کارشناس موسیقی محلی خراسان

داوود یونسی از سری خوانندگان جوان و با استعدادی می‌باشد که به‌صورت حرفه‌ای پا به این عرصه نهاده‌است.

محمدآرتین : این‌روزها با وجود پیشرفت موسیقی و باز شدن فضا برای جوانان بومی منطقه ما، خوانندگان جوان و مستعد زیادی از دیار خراسان اقدام به تنظیم قطعات با کیفیت کردی کرمانجی می‌کنند و برای پیشرفت خود و موسیقی قوم کوردکرمانج خراسان قدم برمی‌دارند.

 

 

داوود یونسی از سری خوانندگان جوان و با استعدادی می‌باشد که به‌صورت حرفه‌ای پا به عرصه موسیقی محلی خراسان نهاده و با نوشتن شعر و آهنگسازی قطعاتی ماندگار از جمله آهنگ زیبای چیروک ، هوال ؛ فریاد... شروع به فعالیت رسمی کرده‌است.

 

 

این جوان 30 ساله‌ی اهل قوچان که به گفته خودش، برحسب علاقه‌ی شخصی به این حوزه روی‌ آورده‌است. علاقه ی او به حدی بود که ساز منحصر به فرد " دوتار " را بدون آموزش نزد استاد، بصورت خودآموز با شوق و اشتیاق ، بسیار حرفه ای فرا گرفت.البته ناگفته نماند که علیرضا اسلامی از نوازندگان برتر دوتار خراسان که با گروه خانم سیما بینا در اروپا همکاری دارند در راستای ساز و آواز خراسانی کمک شایانی به داوود یونسی داشته اند
رویای وی ساخت موسیقی با موضوع عاشقانه های امروزی بوده که برای به دست آوردن سلیقه های مختلف جامعه ، قطعات خاص و متفاوتی را با قلم خود و همچنین ترانه سرایان برتر بومی تهیه نموده و وارد بازار موسیقی محلی خراسان کرده است و گویا بعد از چندین سال فعالیت نتیجه مشخصی را گرفته که مسیری بسیار زیبا و احساسی را در یکی دو سال اخیر از ایشان میبینیم...

 

 

در گام نخست، یونسی مشغول کار برروی تک‌آهنگ‌هایی است که بازخورد‌های نسبتاً خوبی نیز از طرف علاقه‌مندان به موسیقی داشته‌است
در گام بعدی داوود یونسی به آماده‌سازی آلبومی کاملا متفاوت با همه کارهاش، روی آورده‌است و می‌توان پیش‌بینی کرد پس از انتشار این آلبوم، آینده‌ی متفاوتی در انتظار وی خواهد بود.

 

 

به قطعات یونسی که گوش می‌دهیم، حس تازه‌ای را دریافت می‌کنیم که علاوه بر آهنگسازی وی در سبک محلی خراسان، تکنیک‌های خواندن او را می‌توان تحسین کرد چرا که حس و حال نو و احساس برانگیزی را به شنونده منتقل می‌کند.

لازم به ذکر ‌است که در تنظیم قطعات وی، اصغر محمدی نقش بسزایی داشته‌است

از قطعات پربازخورد و با کیفیت وی می‌شود به قطعات بانوی ایلم ، دلم خوش بود... ؛ مادر ؛ صنم ، غمای این شهر ، رفتی... اشاره کرد که تمامی نکات مذکور را در این آثار به سادگی می‌توان مشاهده کرد.

 

 

بدون شک موسیقی محلی ما همانند موسیقی هر قومی ، نیاز به سوخت جدید دارد و آهنگ های تنظیم شده و باکیفیت، به مثل ماشینی می‌ماند که حرکت می‌کند و جوان‌های تازه کار و مستعد، که داوود یونسی از جمله‌ی آن‌هاست همانند سوخت آن ماشین می‌مانند که به آن حس جوانی و قدرت القاء می‌کنند.

امیدواریم روزی برسد که تمامی افرادی که برای جامعه موسیقی کردی کرمانجی خراسان لازم‌اند، در جایگاه واقعی خود قرار بگیرند و روز به روز پیشرفت کنند و سطح والاتری از فرهنگ خاص و بی نظیرمان را به مردم دنیا معرفی کنیم.

 

 

لینک خبر: پایگاه خبری و اطلاع رسانی رکنا